Answer: 
Explanation:

cM 0 0
So dissociation constant will be:

Given: c = 0.15 M
pH = 1.86
= ?
Putting in the values we get:
Also ![pH=-log[H^+]](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3D-log%5BH%5E%2B%5D)
![1.86=-log[H^+]](https://tex.z-dn.net/?f=1.86%3D-log%5BH%5E%2B%5D)
![[H^+]=0.01](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%2B%5D%3D0.01)
![[H^+]=c\times \alpha](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%2B%5D%3Dc%5Ctimes%20%5Calpha)


As ![[H^+]=[ClCH_2COO^-]=0.01](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%2B%5D%3D%5BClCH_2COO%5E-%5D%3D0.01)

![K_a=1.67\times 10^{-3]](https://tex.z-dn.net/?f=K_a%3D1.67%5Ctimes%2010%5E%7B-3%5D)
Thus the vale of
for the acid is 
<span>λν = c
c= speed of light= 3.0x10^8 m/s
</span>λ=wavelength
v= frequency
Plug and Chug.
Answer:
CuSO4 + Fe -> FeSO4 + Cu
Explanation:
This reaction is a classic example of a redox reaction. I won't go in too deep, but the basic thing is that electrons from the Fe atom go to the Cu2+ ion. Therefore, Fe becomes an ion, and Cu - an electroneutral atom:
Fe + Cu2+ -> Fe2+ + Cu.
Silver is not a very reactive metal and it does not give up its electrons to Cu.
Answer:
A.0.20M
Explanation:
c 1 V 1 = c 2 V 2
Initial Volume, V1 = 200 mL
Final Volume, V2 = 200 + 400 = 600 mL
Initial Concentration, c1 = 0.60 M
Final Concentration, c2= ?
Solving for c2;
c2 = c1v1 / v2
c2 = 0.60 * 200 / 600
c2 = 0.20M
Answer: Option B
Explanation:
Dead space is the volume of sir in the body which is inhaled but it does not takes part in the gaseous exchange this is because it does not contains alveoli.
Not all the air that is inhaled inside the body is used in the process of respiration.
The dead space in the lungs is the region which helps in conducting airways, the air is not perfused to the alveoli.