<u>Answer</u>: Conduction, convection, and radiation move energy from the Sun to Earth and throughout Earth.
Without more information about the experiment itself, I would choose the above answer as correct. All the other statements are correct, however none of them relates to the earth distribution processes on Earth. The last statement does.
<em>Answer:</em>
The order of liquid from top to bottom is as follow
<em>Explanation:</em>
Chart of densities:
- Red = 1.2 g/cm∧3
- Blue = 1.6 g/cm∧3
- green = 0.8 g/cm∧3
- Purple = 0.1 g/cm∧3
<em>Density: </em>
Density is the ratio of mass and volume as follow
d = m/v
<em>Summary:</em>
- Greater the density, it will be at bottom and vice versa.
- Blue liquid has greater density so it will be at bottom
- Purple liquid has low density, so it will be at top.
Answer:
50 g of S are needed
Explanation:
To star this, we begin from the reaction:
S(s) + O₂ (g) → SO₂ (g)
If we burn 1 mol of sulfur with 1 mol of oxygen, we can produce 1 mol of sulfur dioxide. In conclussion, ratio is 1:1.
According to stoichiometry, we can determine the moles of sulfur dioxide produced.
100 g. 1mol / 64.06g = 1.56 moles
This 1.56 moles were orginated by the same amount of S, according to stoichiometry.
Let's convert the moles to mass
1.56 mol . 32.06g / mol = 50 g
The moles of chromium (iii) nitrate produced is calculated as follows
write the equation for reaction
3 Pb(NO3)2 + 2 Cr = 2 Cr(NO3)3 + 3 Pb
by use of mole ratio between Pb(NO3)2 to Cr(NO3)3 which is 3 : 2 the moles of Cr(NO3)3 is therefore
= 0.85 x2 /3 = 0.57 moles