A gas does not have a specific shape or volume (so we reject option A), instead it adjusts itself to the container (which is further influenced by other forces such as gravity and temperature) and it with time, willl fill the whole container evenly, so the correct answer is:
(2) It takes the shape and the volume of any container in which it is confined
Answer: 91.73g of NaCl
Explanation:
First, we solve for the number of moles of F2 using the ideal gas equation
V = 12L
P = 1.5 atm
T = 280K
R = 0.082atm.L/mol/K
n =?
PV = nRT
n = PV /RT
n = (1.5x12)/(0.082x280)
n = 0.784mol
Next, we convert this mole ( i.e 0.784mol) of F2 to mass
MM of F2 = 19x2 = 38g/mol
Mass conc of F2 = n x MM
= 0.784 x 38 = 29.792g
Equation for the reaction is given below
F2 + 2NaCl —> 2NaF + Cl2
Molar Mass of NaCl = 23 + 35.5 = 58.5g/mol
Mass conc. of NaCl from the equation = 2 x 58.5 = 117g
Next, we find the mass of NaCl that reacted with 29.792g of F2.
From the equation,
38g of F2 redacted with 117g of NaCl.
Therefore, 29.792g of F2 will react with Xg of NaCl i.e
Xg of NaCl = (29.792 x 117)/38
= 91.73g
Therefore, 91.73g of NaCl reacted with f2
NO, two atom with the same mass number can never be isotope of each other.
This is because for atoms to be considered as isotopes, they must have the same number of protons but different number of neutrons. There is no way two atoms will have the same mass number and their proton number will be the same, this means that two atoms with the same number of mass number can not be isotope of each other.
In the bonding of elements to form compounds, intermolecular forces must be in place. These forces are due to the difference in electronegativity. The force is directed towards the more electronegative element because it attracts more electrons towards itself. In this case, Chlorine is more electronegative than Carbon.
You have to make the Lewis structure as shown in the figure. Since there are 4 valence electrons for Carbon and 7 for Cl, the total electrons would be 4 +3(7) = 25. A polar molecule is when there is an imbalance of forces creating a dipole moment. In this case, the opposite Cl branches cancel out leaving one for for the upper Cl. There is an imbalance, therefore CCl3⁻ is a polar molecule. The basis is: t<span>he molecule is nonpolar if the net molecular dipole moment is zero.</span>
The answer is there is a one-to-one ratio of potassium ions to iodide ions.
Explanation :
- (K) belongs to Alkali metals in group (1A) that contains (1) electron in the outermost energy level, whereas, (I) is from halogens in group (7A) that contains (7) electron in the outermost energy level.
- To achieve stability, both atoms tend to reach the nearest noble state (outermost level occupies 8 electrons). Therefore, (K) loses its outer electron and gives it to (I) which now has a completely filled outer level and an ionic bond is formed between the two.
- The valency (number of electrons lost, gained or shared) of both atoms is equal ”monovalent” which means one-to-one ratio..