Answer is: molality od sodium chloride is 2,55 mol/kg.
V(solution) = 100 ml.
m(solution) = d(solution) · V(solution).
m(solution) = 1,10 g/ml · 100 ml.
m(solution) = 110 g.
ω(NaCl) = 13,0% = 0,13.
m(NaCl) = ω(NaCl) · m(solution).
m(NaCl) = 0,13 · 110 g.
m(NaCl) = 14,3 g.
n(NaCl) = m(NaCl) ÷ M(NaCl).
n(NaCl) = 14,3 g ÷ 58,5 g/mol.
n(NaCl) = 0,244 mol.
m(H₂O) = 110 g - 14,3 g.
m(H₂O) = 95,7 g = 0,0957 kg.
b(NaCl) = n(NaCl) ÷ m(H₂O).
b(NaCl) = 0,244 mol ÷ 0,0957 kg.
b(NaCl) = 2,55 mol/kg.
Flame colors are produced from the movement of the electrons in the metal ions present in the compounds. When you heat it, the electrons gain energy and can jump into any of the empty orbitals at higher levels Each of these jumps involves a specific amount of energy being released as light energy, and each corresponds to a particular color. As a result of all these jumps, a spectrum of colored lines will be produced. The color you see will be a combination of all these individual colors.
Answer:
The correct option is c
Explanation:
The chemical equation for the reaction of Z-4,5-dimethyloct-4-ene and HCl is shown on the first uploaded image
Now looking at the product we see that there are two who has four different groups attached to them this carbon are known as chiral carbons hence the product formed is a pair of diastereomers
Answer: 3
Explanation: This is a radioactive decay and all the radioactive process follows first order kinetics.
Equation for the reaction of decay of
radioisotope follows:
By the stoichiometry of above reaction,
1 mole of
is produced by 1 mole
So, 0.17 moles of
will be produced by =
Amount of
decomposed will be = 0.17 moles
Initial amount of
will be = Amount decomposed + Amount left = (0.17 + 0.024)moles =0.194 moles
where,
a = amount of reactant left after n-half lives = 0.024
= Initial amount of the reactant = 0.194
n = number of half lives= ?
Putting values in above equation, we get:
Therefore, 3 half lives have passed.
The product of a reaction between these two elements is
.
Explanation:
The oxidation state of an ion in a compound is equal to its charge.
The aluminum having a charge of +3 because oxidation state is +3
The oxide is having charge of -2
The product of these reactants will produce a chemical compound.
The compound formed is
i.e Aluminium oxide. The compound while getting formed will share the charge and cation A+ will have the charge of anion and anion will have the charge of cation. This will result in a compound as there should be a neutral charge on the compound formed.
The <em>+</em><em>3 charge of the cation Al+ will go to anion oxide O2- and the charge of anion -2 will go with cation Al+. </em>
<em />