Answer:
i would say sensory memory, aka muscle memory.
Explanation:
Answer:
Explanation:
<u>1) Data:</u>
a) n = 2 moles
b) T = 373 K
c) V = 2.5 liter
d) P = ?
<u>2) Chemical principles and formula</u>
You need to calculate the pressure of the propane gas in the mixture before reacting. So, you can apply the partial pressure principle which states that each gas exerts a pressure as if it occupies the entire volume.
Thus, you just have to use the ideal gas equation: PV = nRT
<u>3) Solution:</u>
P = 2 mol × 0.08206 atm-liter /K-mol × 373K / 2.5 liter = 24.5 atm
Since the number of moles are reported with one significant figure, you must round your answer to one significant figure, and that is 20 atm (20 is closer to 24.5 than to 30).
I don't know if you didn't gave a picture choice or if i didn't get the picture.
But lets call this atom A. Electron dot formula doesn't require Neutron and Protons, its main concern is valance elections.
So atom A has 5 electrons which means 2,3 it has 3 valance electrons. Its dot formula will become
:A.
I hope this helped.
First convert the amount of grams you have of each substance to moles. Find your limiting reactant by calculating how many grams are needed to complete this reaction. If done correctly, you would see that we need .226 moles of Potassium to complete this reaction. However, we only have .118 moles of Potassium, so K must be our limiting reactant. Then use the moles of K to find out how many moles of K^2S are made. Then convert the amount of moles of K^2S to grams and you should get 10.3 g K^2S