Answer:
$888.21
Step-by-step explanation:
We'll break this problem into two chunks.
First, find the number of dollars Henry gets after working for 37 hours. Since he gets paid $23.56 per hour, all you do is multiply how many hours he's worked (37) by the rate he gets paid (23.56) which gets you $871.72.
Second, adding 42 minutes onto the 37 hours. Since there are 60 minutes in one hour, all you have to do is divide 42 minutes by 60 minutes to get how much of 42 minutes is 1 hour, which is 0.7. Multiply 0.7 by 23.56 (the rate he gets paid per hour) and you have $16.49.
Adding the two sums gets you 888.21 dollars in total.
<span>Given:
Matrix = 60 elements</span>
<span>To solve this, we need to
take into account that each row must contain the same number of elements. So, we
need to find which of the options do not divide evenly into 60 (the options are
30, 60, 10, and 18).
So we check each of the choices to see if 1 of them divides evenly with 60.
60 / 60 = 1 (divides evenly)</span>
60 / 30 = 2 (divides
evenly)
<span>60 / 10 = 6 (divides
evenly)
</span>60 / 18 = 3.3.3333333333333333333333333333333 (does not divide evenly)
Therefore, 18 cannot equal the number of rows of the matrix.
<span>The <u>correct answer</u> is:
A) 60% ± 18%.
Explanation:
In a confidence interval, the margin of error is given by z*(</span>σ/√n<span>), where </span>σ<span> is the standard deviation and n is the sample size.
First we <u>find the value of z</u>:
We want a 95% confidence level; 95% = 95/100 = 0.95.
To find the z-score, we first subtract this from 1:
1-0.95 = 0.05.
Divide by 2:
0.05/2 = 0.025.
Subtract from 1 again:
1-0.025 = 0.975.
Using a z-table, we find this value in the middle of the table. The z-score that is associated with this value is 1.96.
Back to our formula for margin of error, we have 1.96(</span>σ<span>/</span>√n<span>). The larger n, the sample size, is, the larger its square root is. When we divide by a larger number, our answer is smaller; this gives us a smaller margin of error.
This means that if we had a small sample size, we would divide by a smaller number, making our margin of error larger. The largest margin of error we have in this question is 18%, so this is our correct answer.</span>
Answer:
The graph is sketched by considering the integral. The graph is the region bounded by the origin, the line x = 6, the line y = x/6 and the x-axis.
Step-by-step explanation:
We sketch the integral ∫π/40∫6/cos(θ)0f(r,θ)rdrdθ. We consider the inner integral which ranges from r = 0 to r = 6/cosθ. r = 0 is located at the origin and r = 6/cosθ is located on the line x = 6 (since x = rcosθ here x= 6)extends radially outward from the origin. The outer integral ranges from θ = 0 to θ = π/4. This is a line from the origin that intersects the line x = 6 ( r = 6/cosθ) at y = 1 when θ = π/2 . The graph is the region bounded by the origin, the line x = 6, the line y = x/6 and the x-axis.
The domain is all the x values that makes the graph work so its -4,-1,3,5,6