Answer:
1.14 products per hour of labor
Step-by-step explanation:
To calculate the daily productivity would be the amount of products per hour of labor.
That is: 400 products / 350 hours of labor, and that is approximately 1.14 products per hour of labor.
Which means that for every hour of labor, 1.14 products are produced in one day, which would be a factor of productivity.
Number of employees outside of company=40-29=11
we can calculate the percent decrease in staff by the rule of 3
40 employees-----------------100%
11 employees---------------- x
x=(11 employees*100%) / 40 employees=27.5%
The percent decrease in staff was: 27.5%
Answer:
The number further left on a number line is the smaller number. For positive numbers, the number closest to zero is smaller. For negative numbers, the number closest to zero is larger. If a is less than b, and they are both positive, then a is closer to 0 than b. The opposite of a is also closer to zero than the opposite of b, so the opposite of a must be larger than the opposite of b.
Step-by-step explanation:
Answer:
$45.12
Step-by-step explanation:
($0.47 /stamp)×(8 stamps/mo)×(12 mo/yr) = $45.12 /yr
You will save $45.12 per year on stamps.
You will have infinite solutions