Answer:
2.00 times
Explanation:
The computation of receivables turnover ratio is shown below:-
Receivable turnover ratio = Net Sales ÷ (Beginning receivables + Ending receivables) ÷ 2
= $212,000 ÷ ($60,000 + $46,000)
= $212,000 ÷ $106,000
= 2.00 times
Therefore, for computing the receivable turnover ratio of 2021 we simply applied the above formula and as per the question the option is not available.
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Step-by-step explanation:
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Answer: $380,000
Explanation:
From the question, we are informed that New Jersey Company owns 80% of the common stock of Newark, Inc. In 2012, New Jersey reported sales of $300,000, and Newark reported sales of $100,000, including sales to New Jersey of $20,000.
Based on the above information, the amount of sales that should be reported in the consolidated income statement for 2012 will be:
$300000 + $100000 - $20,000
= $380000
Answer:
The target inventory position is T= 713.6 gallons.
Explanation:
Given:
Average demand =per day = D = 152 Gallons
Standard deviation of demand = σ = 33 Gallons per day
Lead time for delivery = L = 4 days
Z value for 94.5% service level = 1.6
The target inventory position = (Average demand x Lead time) + Safety stock
= (D × L) + (Z× σ ×
)
= (152 × 4) + (1.6 × 33 ×
)
= (152 × 4) + (1.6 × 33 × 2)
= 608 + 105.6
= 713.6
Answer:
Because it give you the opportunity to offer a diverse range of products and services. (this is expansion in business growth)
Explanation: