Answer:
The molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.
Explanation:
<u>Let's assume we have 1 mol of cacodyl</u>, in that case we'd have 209.96 g of cacodyl and the<u> following masses of its components</u>:
- 209.96 g * 22.88/100 = 48.04 g C
- 209.96 g * 5.76/100 = 12.09 g H
- 209.96 g * 71.36/100 = 149.83 g As
Now we convert those masses into moles:
- 48.04 g C ÷ 12 g/mol = 4.00 mol C
- 12.09 g H ÷ 1 g/mol = 12.09 mol H
- 149.83 g As ÷ 74.92 g/mol = 2.00 mol As
Those amounts of moles represent the amount of each component in 1 mol of cacodyl, thus, the molecular formula of cacodyl is C₄H₁₂As₂.
The question is incomplete , complete question is:
Hydrogen, a potential future fuel, can be produced from carbon (from coal) and steam by the following reaction:

Note that the average bond energy for the breaking of a bond in CO2 is 799 kJ/mol. Use average bond energies to calculate ΔH of reaction for this reaction.
Answer:
The ΔH of the reaction is -626 kJ/mol.
Explanation:

We are given with:



ΔH = (Energies required to break bonds on reactant side) - (Energies released on formation of bonds on product side)



The ΔH of the reaction is -626 kJ/mol.
<span>Let's </span>assume that the gas has ideal gas behavior. <span>
Then we can use ideal gas formula,
PV = nRT<span>
</span><span>Where, P is the pressure of the gas (Pa), V
is the volume of the gas (m³), n is the number
of moles of gas (mol), R is the universal gas constant ( 8.314 J mol</span></span>⁻¹ K⁻¹)
and T is temperature in Kelvin.<span>
<span>
</span>P = 60 cm Hg = 79993.4 Pa
V = </span>125 mL = 125 x 10⁻⁶ m³
n = ?
<span>
R = 8.314 J mol</span>⁻¹ K⁻¹<span>
T = 25 °C = 298 K
<span>
By substitution,
</span></span>79993.4 Pa<span> x </span>125 x 10⁻⁶ m³ = n x 8.314 J mol⁻¹ K⁻¹ x 298 K<span>
n = 4.0359 x 10</span>⁻³ mol
<span>
Hence, moles of the gas</span> = 4.0359 x 10⁻³ mol<span>
Moles = mass / molar
mass
</span>Mass of the gas = 0.529 g
<span>Molar mass of the gas</span> = mass / number of moles<span>
= </span>0.529 g / 4.0359 x 10⁻³ mol<span>
<span> = </span>131.07 g mol</span>⁻¹<span>
Hence, the molar mass of the given gas is </span>131.07 g mol⁻¹
Answer:
A) homotopic and B) enantiotopic
Explanation:
Protons chemically equivalent are those that have the same chemical shift, also if they are interchangeable by some symmetry operation or by a rapid chemical process.
The existence of symmetry axes, Cn, that relate to the protons results in the protons being homotopic, that is chemically equivalent in both chiral and aquiral environments.
The existence of a plane of symmetry, σ, makes the protons related by it, are enantiotopic and these protons will only be equivalent in an aquiral medium; if the medium is chiral both protons will be chemically NOT equivalent. The existence of a center of symmetry, i, in the molecule makes the related protons through it enantiotopic and therefore chemically only in the aquiral medium.
Diastereotopic protons cannot be interconverted by any symmetry operation and they are different, with different chemical displacement.
Career planning is <span>essential for all high school students. They need to understand their strengths and weaknesses in order to learn where their talents lie. They should know career opportunities for the twenty-first century, their jobs require further schooling and how much the job they are interested in will pay.</span>