The correct option is C.
A Lewis dot diagram is a representation of the valence electron of an atom, which uses dot around the symbol of the atom. Chlorine has seven electrons in its outermost shell, these seven electrons are arranged in form of dot around the atom of chlorine. If you count the number of dot given in option C, you will notice that they are seven.
Answer:
C₂H₇F₂P
Explanation:
Given parameters:
Composition by mass:
C = 24%
H = 7%
F = 38%
P = 31%
Unknown:
Empirical formula of compound;
Solution :
The empirical formula is the simplest formula of a compound. To solve for this, follow the process below;
C H F P
% composition
by mass 24 7 38 31
Molar mass 12 1 19 31
Number of
moles 24/12 7/1 38/19 31/31
2 7 2 1
Dividing
by the
smallest 2/1 7/1 2/1 1/1
2 7 2 1
Empirical formula C₂H₇F₂P
Answer:
The answer is A (number 1)
Answer:
The empirical formula of compound is C₂H₆O.
Explanation:
Given data:
Mass of carbon = 12 g
Mass of hydrogen = 3 g
Mass of oxygen = 8 g
Empirical formula of compound = ?
Solution:
First of all we will calculate the gram atom of each elements.
no of gram atom of carbon = 12 g / 12 g/mol = 1 g atoms
no of gram atom of hydrogen = 3 g / 1 g/mol = 3 g atoms
no of gram atom of oxygen = 8 g / 16 g/mol = 0.5 g atoms
Now we will calculate the atomic ratio by dividing the gram atoms with the 0.5 because it is the smallest number among these three.
C:H:O = 1/0.5 : 3/0.5 : 0.5/0.5
C:H:O = 2 : 6 : 1
The empirical formula of compound will be C₂H₆O