Answer: 0.0164 molar concentration of hydrochloric acid in the resulting solution.
Explanation:
1) Molarity of 0.250 L HCl solution : 0.0328 M

Moles of HCl in 0.250 L solution = 0.0082 moles
2) Molarity of 0.100 L NaOH solution : 0.0245 M

Moles of NaOH in 0.100 L solution = 0.00245 moles
3) Concentration of hydrochloric acid in the resulting solution.
0.00245 moles of NaOH will neutralize 0.00245 moles of HCl out of 0.0082 moles of HCl.
Now the new volume of the solution = 0.100 L +0.250 L = 0.350 L
Moles of HCl left un-neutralized = 0.0082 moles - 0.00245 moles = 0.00575 moles

Molarity of HCl left un-neutralized :
0.0164 molar concentration of hydrochloric acid in the resulting solution.
Answer:
0.077 M
Explanation:
Data Given :
The concentration of half normal (NaCl) saline = 0.45g / 100 g
So,
Volume of Solution = 100 g = 100 mL
Volume of Solution in Liter = 100 mL / 1000
Volume of Solution = 0.1 L
molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
Molarity:
Molarity is the representation of the solution. It is amount of solute in moles per liter of solution and represented by M
Formula used for Molarity
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
Now to find number of moles of Nacl
no. of moles of NaCl = mass of NaCl / molar mass
no. of moles of NaCl = 0.45g / 58.44 g/mol
no. of moles of NaCl = 0.0077 g
Put values in the eq (1)
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
M = 0.0077 g / 0.1 L
M = 0.077 M
So the molarity of half-normal saline solution (0.45% NaCl) = 0.077 M
The only compound that contains covalent bonds would be A. BCl4-.
the balanced chemical equation for decomposition of HgO is as follows
2HgO --> 2Hg + O₂
stoichiometry of HgO to O₂ is 2:1
number of HgO moles heated are - 3.00 g / 216.59 g/mol = 0.0139 mol
according to stoichiometry of reaction -
number of O₂ moles formed = 0.0139 mol/ 2 = 0.00695 mol
mass of O₂ to be formed - 0.00695 mol x 32.00 g/mol = 0.2224 g
but the actual yield = 0.195 g
percent yield = actual yield / theoretical yield x 100 %
percent yield = 0.195 g / 0.2224 g x 100 % = 87.7 %
answer is 87.7 %