Answer:
i dont know the answer
Step-by-step explanation:
just put a random answer and hope for the best
If point is the interior of <AOC ,
then m<AOB + m<BOC = m< AOC ( angle addition postulate ) eq 1
(3m<BOC ) + m <BOC = m <AOC { m<AOB = 3m<BOC)
4m <BOC = 108
m<BOC = 27
m<AOB + m <BOC = m < AOC
m<AOB = 108 - 27
m <AOB = 81
We are given a volume of 160 fluid ounces of chemical which is added to a container that holds 120,000 gallons of water. Assuming that the chemical has the same density as water, we just need to convert 120,000 gallons to ounces.
A conversion factor is taken from literature, 1 gallon is equivalent to 128 fluid ounces. So 160 fluid ounces is only 1.25 gallons, thus occupying minimal space in the container. The employee could add more of the chemical in the container. He can actually add 15360000 fluid ounces in total.