Let us assume the cost of a soft drink = x dollars
Value of the gift certificate that Angela had = $5
Cost of the movie ticket = $10
Cost of a medium popcorn = $5.50
Then
27.90 + 5 = 2(10) + 2(5.50) + x
32.90 = 20 + 11 + x
32.90 = 31 + x
x = 1.90 dollars
From the above deduction, it can be easily concluded that the correct option among all the options that are given in the question is the first option or $1.90.
Answer:
The answer would be A. 55.
Step-by-step explanation:
For the 35% you would take your 200 and divide it by 2 and have two 100's. Since 35% is out of 100% you could take 35 from each 100 and add them together to get 70.
For the 3/8 you would divide and get .375 then you would multiply that by 200 which would give you 75 yellow tags. Then you would add 75 and 70 and get 145. Then subtract 145 from 200 to get 55. Therefore there would be 55 red tags.
For the answer to the question above, <span>f x is the number of days she works, she'll earn $90x </span>
<span>After buying the laptop, she'll have $90x - $700 left over, which will pay for ($90x - $700) / $150 days of travel. So we have y = ($90x - $700) / $150 = (9x - 70) / 15 = 0.6x - (14/3) </span>
<span>Note that y can't be negative. Also, if y = 0, then Emma doesn't get to travel at all, so we should avoid that. So we have: </span>
<span>0.6x - (14/3) > 0 </span>
<span>0.6x > 14/3 </span>
<span>x > (14/3) / 0.6 </span>
<span>x > 70/9 </span>
<span>The question says that x can be up to 40, so the domain is 70/9 < x <= 40 </span>
<span>That's approximately 7.777... < x <= 40 </span>
<span>Multiply those numbers by 0.6 and then subtract 700 to get the range: </span>
<span>0 < y <= 58/3 </span>
<span>That's approximately 0 < y <= 19.333</span>
Answer:
15x+13y> 3,000
Step-by-step explanation:
We know that the floor ticket cost 15$ and the balcony cost 12$ so we put that in an inequality with their given variables. We also know they want to make more than 3,000 so it is a greater than symbol.