<span>The <u>correct answer</u> is:
This is the average number of days the house stayed on the market before being sold for $150,000.
Explanation<span>:
f(p) is defined as the average number of days a house stays on the market before being sold for price p (given in $1000).
We want f(150); this means p=150. Since p is in thousands of dollars, this means the price of the house was $150,000.
This means f(150) is the average number of days the house stayed on the market before being sold for $150,000.</span></span>
Answer:
The dimensions that minimize the amount of cardboard used is
x = 31 cm , y = 34 cm & Z = 15.54 cm
Step-by-step explanation:
Volume of the cardboard = 16,384 
The function that represents the area of the cardboard without a lid is given by
------ (1)
Volume of the cardboard with sides x, y & z is


Put this value of z in equation (1) we get


Differentiate above equation with respect to x & y we get


Take 

------ (2)
------- (3)
By solving equation (2) & (3) we get

x = 31 cm
From equation 2

y = 32768 (
)
y = 34 cm


Z = 15.54 cm
Thus the dimensions that minimize the amount of cardboard used is
x = 31 cm , y = 34 cm & Z = 15.54 cm
Answer:
The correct option is option B.
Step-by-step explanation:
The given function is

We can rearrange the function as

⇒ 3(x - 4)² - 2 = 18y - 36
⇒ 3(x - 4)² = 18y - 34
⇒ 
⇒ 
⇒ 
Therefore, the inverse function will be,
Therefore, the correct option is option B. (Answer)
We can solve for the distance between Geocity to Shapetown using the formula for the distance between two points which is shown below:
d² = (x2-x1)²+(y2-y1)²
Such as we have two points:
Geocity (5,8)
Shapetown (11,16)
Solving for the distance, we have:
d² = (11-5)² + (16-8)²
d² = 6² + 8²
d = 10
The answer is 10 units.
Hello, there!
5/4 = 1.25
So, we know that the answer is not A or B.
1.25 = 125%
Now, we know that the answer is not D ether.
So, the answer must be C.
I hope I helped!
Let me know if you need anything else!
~ Zoe