Answer:
Circumference of wheel=πd
Circumference of wheel =22*2.1/7
Circumference of wheel =6.6 Mrs
It coveres 6.6mtrs in one round
Then in 100 rounds it will take 6.6*100=660mtrs
I think that it
Answer:
The required probability is 0.988.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
Based on a poll, 67% of Internet users are more careful about personal information when using a public Wi-Fi hotspot.
That means the probability of more careful is 0.67
The probability of not careful is: 1-0.67 = 0.33
We have selected four random Internet users. we need to find the probability that at least one is more careful about personal information.
P(At least one careful) = 1 - P(None of them careful)
P(At least one careful) = 1 - (0.33×0.33×0.33×0.33)
P(At least one careful) = 1 - 0.012
P(At least one careful) = 0.988
Hence, the required probability is 0.988.
The result may be higher because of the convenience bias in retrieving the sample. Because the survey subjects volunteered to respond not random.
Answer:
You'd be
times tall
Step-by-step explanation:
Given
Represent the previous and new diameter by D1 and D2;


To determine how tall you'd be, we need to divide D2 by D1;

Substitute values for D2 and D1

Convert cm to m


Convert denominator to exponents


Apply Law of indices



Hence;
<em>You'd be </em>
<em> times tall</em>
Answer:
40.1%
Step-by-step explanation:
I am assuming that 192 is in 100%.
100% = 192
I then represent the value that we are looking for with
.
x% = 77
By dividing both equations (100% = 192 and x% = 77) and remembering that both left hand sides of BOTH equations have the percentage unit (%).

Now, of course, we take the reciprocal, or inverse, of both sides:

x = 40.1%
Thus making the answer: 40.1% of 192 is 77.
Complete question:
Dr. Lyte wishes to study speed of Reaction Time to press a button in response to the onset of a lamp. The independent variable (V) is the color of the light produced by the lamp (red, orange, yellow, green, or blue) Since only 10 participants are available, she elects to administer the IV within-subjects with all 10 participants being exposed to all five levels of the color variable. The order of the color of the light presentation is to be counterbalanced. Using concepts from the textbook, why would Dr. Lyte need to use counterbalancing in this scenario?
Answer:
Here,
Independent variable (IV) is: the color of the light produced by the lamp (red, orange, yellow, green, or blue)
We are also told only 10 participants are available.
All 10 participants are being exposed to all five levels of the color variable in the same order.
Counterbalancing is said to be a technique used when establishing task order. It helps prevent introduction if cofounding variables.
Dr. Lyte will need to use counterbalancing technique in this scenario because some of the participants may be unable to understand difference in similar colours. Example some participants may not be able to differentiate between orange and red when the red colour comes after orange.
But using counterbalancing technique, Dr. Lyte can avoid such an error.