Answer:
molecular weight (Mb) = 0.42 g/mol
Explanation:
mass sample (solute) (wb) = 58.125 g
mass sln = 750.0 g = mass solute + mass solvent
∴ solute (b) unknown nonelectrolyte compound
∴ solvent (a): water
⇒ mb = mol solute/Kg solvent (nb/wa)
boiling point:
- ΔT = K*mb = 100.220°C ≅ 373.22 K
∴ K water = 1.86 K.Kg/mol
⇒ Mb = ? (molecular weight) (wb/nb)
⇒ mb = ΔT / K
⇒ mb = (373.22 K) / (1.86 K.Kg/mol)
⇒ mb = 200.656 mol/Kg
∴ mass solvent = 750.0 g - 58.125 g = 691.875 g = 0.692 Kg
moles solute:
⇒ nb = (200.656 mol/Kg)*(0.692 Kg) = 138.83 mol solute
molecular weight:
⇒ Mb = (58.125 g)/(138.83 mol) = 0.42 g/mol
Using the combined gas law, where PV/T = constant, we first solve for PV/T for the initial conditions: (4.50 atm)(36.0 mL)/(10.0 + 273.15 K) = 0.57213.
Remember to use absolute temperature.
For the final conditions: (3.50 atm)(85.0 mL)/T = 297.5/T
Since these must equal, 0.57213 = 297.5/T
T = 519.98 K
Subtracting 273.15 gives 246.83 degC.
You must add 7.5 pt of the 30 % sugar to the 5 % sugar to get a 20 % solution.
You can use a modified dilution formula to calculate the volume of 30 % sugar.
<em>V</em>_1×<em>C</em>_1 + <em>V</em>_2×<em>C</em>_2 = <em>V</em>_3×<em>C</em>_3
Let the volume of 30 % sugar = <em>x</em> pt. Then the volume of the final 20 % sugar = (5 + <em>x</em> ) pt
(<em>x</em> pt×30 % sugar) + (5 pt×5 % sugar) = (<em>x</em> + 5) pt × 20 % sugar
30<em>x</em> + 25 = 20x + 100
10<em>x</em> = 75
<em>x</em> = 75/10 = 7.5
Answer is: directly up.
Neon (Ne) is noble gas with atomic number 10 and atomic mass around 20.
1) directly up is noble gas helium (He) with atomic mass around 4.
2) directly down is noble gas argon (Ar) with atomic mass around 40.
3) directly to the left is florine (F), with smaller atomic mass, but also from different group.
4) directly to the right there no elements, because noble gases are far right in 18. group of Periodic table.
Answer:
how do you need me to help
Explanation: