Define rates at which the individuals paint.
Bill: x = 1/8 signs/h
Bob: y = (2 signs)/(8 h) = 1/4 signs/h
Barry: z = (4/3 signs)/(8 h) = 1/6 signs/h
The job is to paint 2 signs, working together.
In the first 3 hours, the amount painted is
(x+y+z signs/h)*(3 h) = (1/8 + 1/4 + 1/6)*3 = 13/8 signs
Remaining: 2 - 13/8 = 3/8 signs
Barry quits.
In the next 1/2 hour (30 minutes), the amount painted is
(x + y signs/h)*(0.5 h) = (1/8 + 1/4)*0.5 = 3/16 signs
Remaining: 3/8 - 3/16 = 3/16 signs
Now Bob quits.
The time for Bill to finish the job is
(3/16 signs)/(1/8 signs/h) = 3/2 h
Answer: Bill finishes the job in 1.5 hours (or 1 hour, 30 minutes)
Attached
Step-by-step explanation:
From the question x is the number of stools and y is the number of recliners
Given that the coffee shop can hold no more than 50, then the inequality for number of seats will be;
x+y≤ 50
Also, the owner wants at least 20 of the seats to be stools, this can be written as;
x≥20
Using a graph tool to visualize the inequalities, you get the attached graph;
Learn More
Inequalities graph : brainly.com/question/11234618
Keyword : graph, inequalities
#LearnwithBrainly
Answer:
she has to add 9.40
Step-by-step explanation:
-12.65 + 20.00 - 16.75 = -9.40
plz mark brainliest also plz try to answer my question
Answer:
0.28 = (76 - 103)/σ (B)
Step-by-step explanation:
Let X be a random variable for capturing moths every night
Mean(μ) = 103
σ is the standard deviation
Pr(X<76) = 28%
Pr(X<76) = 0.28
For normal distribution, Z = (X - μ)/σ
Pr(X<76) = (X - μ)/σ
0.28 = (76 - 103)/σ
The equation to find the standard deviation is
0.28 = (76 - 103)/σ