Answer:
$90,000; $18,000; $37,500; $34,500
Explanation:
Total contribution to GDP:
= Number of bicycles produces × Selling price of each
= 300 × $300
= $90,000
Value added by Firm T is calculated as follows:
= value of tires sold to Firm B
= Selling price of each tire × No. of tires produced
= $30 × 600
= $18,000
Value added by Firm F is calculated as follows:
= Value of bicycle frames sold to Firm B
= Selling price of each bicycle frame × No. of bicycle frames produced
= $125 × 300
= $37,500
Value added by Firm B:
= Value of bicycles sold to consumers - Cost of purchasing tires from Firm T - Cost of purchasing bicycle frames
= ($300 × 300) - $18,000 - $37,500
= $90,000 - $18,000 - $37,500
= $34,500
Answer:
A Journal Entry was Entered for Hanson Leasing Company on January 2, 2021, and Debit to right-of-use asset= 113767
Explanation:
Solution
Given that:
The Journal Entry of Hanson Leasing Company on January 2, 2012
Equal annual payments =240000
X PV Annuity Due 8%, 5 periods = 4.31213
Present value of Equal annual payments=1034911
Residual value=150000
X PV Single 8%, 5 periods=0.68508
Present value of residual value=102762
Present value of Equal annual payments=1034911
Add: Present value of residual value=102762
Debit to right-of-use asset= 113767
Answer:
b. Increase in communication and coordination costs
Explanation:
Based on the information provided within the question it can be said that she will likely experience a disadvantage with an Increase in communication and coordination costs. This is mainly due to the fact that those individuals are already used to communicating and coordinating with their teams in a very specific way that they have developed through months of working together. By putting members from different divisions together they have to learn how to coordinate with one another which will take time and money.
Answer:
The correct answer is letter "C": predatory pricing.
Explanation:
Predatory pricing is the illegal practice of setting prices below competitors to wipe them out of the market. When the prices decline the situation could be favorable for consumers but after the competition is eliminated the predatory-pricing company is likely to raise the prices. Under that scenario, customers are at a disadvantage because they do not have many options from where to choose.
In the U.S., the Federal Trade Commission (FTC) is the body in charge of analyzing predatory pricing practices.
Answer:
The correct answer is: maximized; reducing; increasing.
Explanation:
An oligopoly market is a market structure in which there is a small number of firms. The business decisions of each firm affect its competitors. There is no restriction on entry and exit of firms. There is a high degree of competition between firms.
The firms can maximize their profits if they collude and act like a monopoly. They can earn monopoly profits by reducing the level of output and increasing the price of products.