Answer:
1.312 in
Explanation:
Data provided in the question:
Weight of the compressor, W = 227 pound
Number of legs = 4
Maximum pressure = 42 psi
Now,
Let F be the force taken by the legs
Therefore,
W = 4F
or
227 pound = 4F
or
F = 56.75 pounds
Also,
Force = Pressure × Area
or
56.75 pounds = 42 psi × πr² [ r is the diameter of one leg]
or
r² = 0.4301
or
r = 0.656
therefore,
diameter = 2r = 2 × 0.656
= 1.312 in
Answer:
Total no. of ways to line up cars is 20! = 2.43 c 10^18
Probability that the cars alternate is 0.00001 or 0.001%
Explanation:
Since, the position of a car is random.Therefore, number ways in which cars can line up is given as:
<u>No. of ways = 20! = 2.43 x 10^18</u>
For the probability that cars alternate, two groups will be formed, one consisting of US-made 10 cars and other containing 10 foreign made. The number of favorable outcomes for this can be found out as the arrangements of 2! between these groups multiplied by the arrangements of 10! for each group, due to the arrangements among the groups themselves.
Favorable Outcomes = 2! x 10! x 10!
Thus the probability of event will be:
Probability = Favorable Outcomes/Total No. of Ways
Probability = (2! x 10! x 10!)/20!
<u>Probability = 0.00001 = 0.001%</u>
Answer:
Force on the prototype is 5000 N
Solution:
As per the question:
Depth of water, x = 2.0 m
Flow velocity, v' = 1.5 m/s
Width of the river, w = 20 m
Force on the bridge pier model, F' = 5 N
Pressure, Ratio = Ratio of scale length
Scale = 1:10
Now,

where
P' = pressure on model
P = pressure on prototype

where
F' = Force on model
F = Force on prototype
A' = Area of model
A = Area of prototype
Now:


F = 5000 N