Missing question:
<span>A. [PdZn(H2O)2(CO)2]Br4.
B. [Zn(H2O)2(CO)2]2[PdBr4].
C. [Pd(H2O)2][Zn(CO)2]Br4.
D. [Pd(H2O)2]2[Zn(CO)2]3Br4.
E. [Zn(H2O)2(CO)2][PdBr4].
</span>Answer is: E. [Zn(H2O)2(CO)2][PdBr4]..
In this complex diaqua means two waters (H₂O), <span>dicarbonyl means two carbonyl groups (CO), zinc(Zn) and palladium (Pd) are central atoms or metals, bromine has negative charge -1. Bromine, water and carbonyl are ligands.</span>
Answer:
5.3%
Explanation:
Let the volume be 1 L
volume , V = 1 L
use:
number of mol,
n = Molarity * Volume
= 0.8846*1
= 0.8846 mol
Molar mass of CH3COOH,
MM = 2*MM(C) + 4*MM(H) + 2*MM(O)
= 2*12.01 + 4*1.008 + 2*16.0
= 60.052 g/mol
use:
mass of CH3COOH,
m = number of mol * molar mass
= 0.8846 mol * 60.05 g/mol
= 53.12 g
volume of solution = 1 L = 1000 mL
density of solution = 1.00 g/mL
Use:
mass of solution = density * volume
= 1.00 g/mL * 1000 mL
= 1000 g
Now use:
mass % of acetic acid = mass of acetic acid * 100 / mass of solution
= 53.12 * 100 / 1000
= 5.312 %
≅ 5.3%
Answer:
The time required to melt the frost is 3.25 hours.
Explanation:
The time required to melt the frost dependes on the latent heat of the frost and the amount of heat it is transfered by convection to the air .
The heat transferred per unit area can be expressed as:

being hc the convective heat transfer coefficient (2 Wm^-2K^-1) and ΔT the difference of temperature (20-0=20 °C or K).

If we take 1 m^2 of ice, with 2 mm of thickness, we have this volume

The mass of the frost can be estimated as

Then, the amount of heat needed to melt this surface (1 m²) of frost is

The time needed to melt the frost can be calculated as

According to Raoult's low:
We will use this formula: Vp(Solution) = mole fraction of solvent * Vp(solvent)
∴ mole fraction of solvent = Vp(Solu) / Vp (Solv)
when we have Vp(solu) = 25.7 torr & Vp(solv) = 31.8 torr
So by substitution:
∴ mole fraction of solvent = 25.7 / 31.8 =0.808
when we assume the moles of solute NaCl = X
and according to the mole fraction of solvent formula:
mole fraction of solvent = moles of solvent / (moles of solvent + moles of solute)
by substitute:
∴ 0.808 = 0.115 / (0.115 + X)
So X (the no.of moles of NaCl) = 0.027 m