Answer:
V = 42187 m/s = 42.18 km/s
Explanation:
given data:
mass of sun is 
radius of earth orbit is 
minimum speed can be determined by using following formula
}
where G is 
Plugging all value to get desired value

V = 42187 m/s = 42.18 km/s
The best and most correct answer among the choices provided by the question is the first choice, larger.
Rankine is Fahrenheit + 460 , while Kelvin is Celsius + 273. We all know that Fahrenheit has larger number compared to kelvin , thus rankine is much larger.
Hope my answer would be a great help for you. If you have more questions feel free to ask here at Brainly.
We know that the measure of an incident ray is: α 1 = 40°.
The index of refraction:
- for the air : n 1 = 1.00,
- for the water: n 2 = 1.33
Snell`s Law of Refraction :
n 1 · sin α 1 = n 2 · sin α 2
sin α 2 = n 1 · sin α 1 / n 2 =
= 1.00 · sin 40° / 1.33 = 0.64278 / 1.33 = 0.4833
α 2 = sin ^(-1) 0.4833
α 2 = 28.9 °
Answer: The angle relative to the water`s surface of the rays when beneath the surface is 28.9°.
<h2>Solution :</h2>
Here ,
• Height of sign post = 30 m
• Distance between signpost and truck = 24 m
Let the
• Top of signpost = A
• Bottom of signpost = B
• The end of truck facing sign post be = C
Now as we can clearly imagine that the ladder will act as an hypotenuse to the Triangle ABC .
Where
• AB = Height of signpost = 30 m
• BC = distance between both = 24 m
• AC = Minimum length of ladder
→ AC² = AB² + BC² ( As we can see AB is perpendicular to BC )
→ AC² = (30)² + (24)²
→ AC² = 900 + 576
→ AC² = 1476
→ AC = 38.41875
or AC apx = 38.42
So minimum height of ladder = 38.42