Answer:
a) 2.5 m/s. (In the opposite direction to the direction in which she threw the boot).
b) The centre of mass is still at the starting point for both bodies.
c) It'll take Sally 12 s to reach the shore which is 30 m from her starting point.
Explanation:
Linear momentum is conserved.
(mass of boot) × (velocity of boot) + (mass of sally) × (velocity of Sally) = 0
5×30 + 60 × v = 0
v = (-150/60) = -2.5 m/s. (Minus inicates that motion is in the opposite direction to the direction in which she threw the boot).
b) At time t = 10 s,
Sally has travelled 25 m and the boot has travelled 300 m.
Taking the starting point for both bodies as the origin, and Sally's direction as the positive direction.
Centre of mass = [(60)(25) + (5)(-300)]/(60+5)
= 0 m.
The centre of mass is still at the starting point for both bodies.
c) The shore is 30 m away.
Speed = (Distance)/(time)
Time = (Distance)/(speed) = (30/2.5)
Time = 12 s
Hope this Helps!!!
Answer:
Vectors have both magnitude and direction
Explanation:
Vectors show how strong the force in because the bigger the arrow, the stronger the force. Also, it obviously shows direction because its an arrow.
Answer:
Explanation:
The speed of the water in the large section of the pipe is not stated
so i will assume 36m/s
(if its not the said speed, input the figure of your speed and you get it right)
Continuity equation is applicable for ideal, incompressible liquids
Q the flux of water that is Av with A the cross section area and v the velocity,
so,


the diameter decreases 86% so


Thus, speed in smaller section is 48.6 m/s
Since speed (v) is in ft/sec, let's convert our diameters from inches to feet:
1) 5/8in = 0.625in
0.625in × 1ft/12in = 0.0521ft
2) 0.25in × 1ft/12in = 0.021ft
Equation:






new velocity coming out of the hose then is
44 ft/sec