The radius of the circular path is 1.5 m.
The circumference is then

The ball moves 3π m every 2.2 s, so the speed is
Answer:
31.1 N
Explanation:
m = mass attached to string = 0.50 kg
r = radius of the vertical circle = 2.0 m
v = speed of the mass at the highest point = 12 m/s
T = force of the string on the mass attached.
At the highest point, force equation is given as

Inserting the values

T = 31.1 N
<h2>
Option C is the correct answer.</h2>
Explanation:
We need to find how many calories is 1 BTU.
Given
1 BTU = 1054 J
1 calorie = 4.186 J
So we have
1 BTU = 4.186 x 251.79 J
1 BTU =251.79 calorie
1 BTU = 252 calorie.
Option C is the correct answer.