Answer:
3.48 atm
Explanation:
The first step is to determine the number moles of sulfuric acid. To do this find the molar mass of sulfuric acid.
Molar Mass of H2SO4 = (1 g/mol*2) + (32 g/mol) + (16 g/mol * 4) = 98 g/mol
Then divide the mass of sulfuric acid by the molar mass of the sulfuric acid to get the number of moles of sulfuric acid.
(10 g)/(98 g/mol) = 0.10204 mol
Then use the molar ratios to determine the moles of gas produced. In this case all of the ratios are 1 to 1 meaning that 0.10204 mol of H2SO4 produces 0.10204 mol of H2O and 0.10204 mol of SO3. That means that 0.2041 moles of gas are produced as a result of the reaction.
The next thing to do is to convert the temperature to Kelvin since gas equations need Kelvin. To do this add 273.15.
350 degrees C + 273 = 623.15 K
Now the PV=nRT can be used and when solving for pressure the equation can be written P=nRT/V.
P = pressure and is the unknown
V = volume and is 3.00 L
n = moles of gas and is 0.2041 mol
R = gas constant and is 0.08205 L atm/mol K
T = temperature and is 623.15 K
P = (0.2041 mol * 0.08205 L atm/mol K * 623.15 K) / 3.00 L
P = 3.4785 atm which is 3.48 atm when rounded to three significant figures
I hope this helps. Let me know if anything is unclear.