A. 1.01 is the right answer
Since
The formula is Pv= nRT
P=1 atm
V= 22.4 L
N= x
r= 0.0821
t = 273 k (bc it’s standard temperature)
So (1)(22.4)=(x)(0.0821)(273)
X= 1.001
Answer:
2.4 ×10^24 molecules of the herbicide.
Explanation:
We must first obtain the molar mass of the compound as follows;
C3H8NO5P= [3(12) + 8(1) + 14 +5(16) +31] = [36 + 8 + 14 + 80 + 31]= 169 gmol-1
We know that one mole of a compound contains the Avogadro's number of molecules.
Hence;
169 g of the herbicide contains 6.02×10^23 molecules
Therefore 669.1 g of the herbicide contains 669.1 × 6.02×10^23/ 169 = 2.4 ×10^24 molecules of the herbicide.
Answer:
0.28m/s
Explanation:
Speed is defined as the distance travelled per unit of time. The speed of the turtle is 1.0km/h. Thus, to find the speed in m/s, we need to convert km to m (1km is 1000m), and h to s (1h = 3600s).
<em>Converting units:</em>
1.0km/h * (1000m / 1km) * (1h / 3600s) = 0.28m/s.
The speed of the turtle in meter per second is 0.28m/s
Answer:
35 KJ.
Explanation:
The activation energy is the minimum energy that must be overcome for a reaction to take place.
In the diagram given above, the activation energy lies between the energy of the reactants and that at the peak.
Thus we can calculate the activation energy as follow:
Energy of reactants = 30 KJ
Energy at the peak = 65 KJ
Activation energy =..?
Activation energy = Energy at the peak – Energy of reactants
Activation energy = 65 – 30
Activation energy = 35 KJ
Therefore, the activation energy of th reaction is 35 KJ