Answer:
this is the answer
I hope it helps you although
Answer:
There are 0.09996826 moles per liter of the solution.
Explanation:
Molar mass of HNO3: 63.02
Convert grams to moles
0.63 grams/ 63.02= 0.009996826
Convert mL to L and place under moles (mol/L)
100mL=0.1 L
0.009996826/0.1= 0.09996826 mol/L
I would he would try to enter as the tide is rising, and leave as the tide is falling. Those things happen at all different times of day during a month. Hope it helps!!