Answer:
The acceleration of the cheetahs is 10.1 m/s²
Explanation:
Hi there!
The equation of velocity of an object moving along a straight line with constant acceleration is the following:
v = v0 + a · t
Where:
v = velocity of the object at time t.
v0 = initial velocity.
a = acceleration.
t = time
We know that at t = 2.22 s, v = 50.0 mi/h. The initial velocity, v0, is zero.
Let's convert mi/h into m/s:
50.0 mi/h · (1609.3 m / 1 mi) · (1 h / 3600 s) = 22.4 m/s
Then, using the equation:
v = v0 + a · t
22.4 m/s = 0 m/s + a · 2.22 s
Solving for a:
22.4 m/s / 2.22 s = a
a = 10.1 m/s²
The acceleration of the cheetahs is 10.1 m/s²
His average speed is (35m/45s) = 7/9 meters per second.
His average velocity is (30m W + 5m E) / (45s) = 25 m/s West .
Answer:
sunspots are storms on the Suns surface
Sunspots are marked by intense magnetic activity
Sunspots produce solar flares and hot gassy ejections.
Sunspots can affect Earth’s climate.
Explanation:
I just did this lesson
Answer: B. The gravitational field strength of Planet X is Wx/m.
Explanation:
Weight is a force, and as we know by the second Newton's law:
F = m*a
Force equals mass times acceleration.
Then if the weight is:
Wx, and the mass is m, we have the equation:
Wx = m*a
Where in this case, a is the gravitational field strength.
Then, isolating a in that equation we get:
Wx/m = a
Then the correct option is:
B. The gravitational field strength of Planet X is Wx/m.
Answer:
B. τ = 16 Nm
Explanation:
In order to find the torque exerted by the weight attached to the heel of man's foot, when his leg is stretched out. We use following formula:
τ = Fd
here,
τ = Torque = ?
F = Force exerted by the weight = Weight = mg
F = mg = (4 kg)(10 m/s²) = 40 N
d = distance from knee to weight = 40 cm = 0.4 m
Therefore,
τ = (40 N)(0.4 m)
<u>B. τ = 16 Nm</u>