Answer:
True
Explanation:
Since marginal cost is above the average total cost so average total cost is rising.
Answer:
Company's return on investment (ROI) = Net operating income / Average operating assets
Company's return on investment (ROI) = 380000/2000000
Company's return on investment (ROI) = 19%
Residual income = Net operating income - Return on investment*Average operating assets
Residual income = 380000 - 18%*2000000
Residual income = $20,000
ROI of new investment = Net operating income/Investment
ROI of new investment = 12950/70000
ROI of new investment = 18.50%
ROI of overall company if investment taken place = Total net operating income/ Total average operating assets
ROI of overall company if investment taken place = (380000+12950) / (2000000+70000)
ROI of overall company if investment taken place = 18.98%.
Answer: $0
Explanation:
Forward contracts get their value from the cost and on December 1, there was no cost to Curtis as he Curtis had just signed the contract.
This means that the amount that should be recorded for the Forward Contract should be $0. Even though the contract is valued at $0, it will still need to be credited against the amount to be received to at least recognize that a forward contract was entered into.
Answer:
95%, 73.1%
Explanation:
Actual output= 950 per year
Design capacity= 1300 per year (Theoretical capacity)
Effective capacity= 1000 per year (efficiency of the shop)
Now Efficiency = actual output/effective capacity = 950/1000 = 0.95, 95.0%
Utilization= actual output/ design capacity = 950/1300 = 0.7308, 73.1%
Answer:
The correct option here is D) $450,000.
Explanation:
The differential revenue from the acceptance offer is the additional amount of revenue that will be generated without affecting the revenue generated from the domestic sales in the normal course of operations.
The differential revenue from acceptance of offer can be calculated as -
= Selling price per unit per offer x number of units per offer
= $15 x 30,000
= $450,000
Therefore $450,000 is the differential revenue from the acceptance of offer.