Given that,
Temperature, T = 1500 K
Wavelength, 
To find,
The energy of one photon of this light.
Solution,
We know that, the energy of a photon is given by the formula as follows :

So, the required energy is
.
Answer:
K2X
Explanation:
Valency can be defined as the combining power of an element. It is the valency that dictates the value an element will have when writing a chemical formula for its compound.
MgX is a compound of magnesium and an element X. The valency of magnesium in most of its compound is +2. Now for the 2 to have been absent in the chemical formula, this shows that the element X itself have a valency if -2 for the valencies of both to have canceled out.
Now considering the element potassium, it is an alkaline metal belonging to group 1 of the periodic table. Hence, it is expected that it has a valency of +1
Forming a compound with element X means there would be an exchange of valencies between the two. We have established that x has a valency of -2. The formula of the compound thus formed by exchanging the valencies of both element would be K2X
N2 + 3H2 ---> 2NH3
mass of N2 = 28g
mass of H2 = 2g
mass of NH3 = 17g
according to the reaction:
28g N2----------------- 3*2g H2
85,5g N2-------------------- x
x = 18,32g H2 >>> so, nitrogen is excess
according to the reaction:
2*3g H2---------------------- 2*17g NH3
17,3g H2 ------------------------- x
x = 98,03g NH3
<u>answer: 98,03g of NH3</u>
Answer:
C8H17N
Explanation:
Mass of the unknown compound = 5.024 mg
Mass of CO2 = 13.90 mg
Mass of H2O = 6.048 mg
Next, we shall determine the mass of carbon, hydrogen and nitrogen present in the compound. This is illustrated below:
For carbon, C:
Molar mass of CO2 = 12 + (2x16) = 44g/mol
Mass of C = 12/44 x 13.90 = 3.791 mg
For hydrogen, H:
Molar mass of H2O = (2x1) + 16 = 18g/mol
Mass of H = 2/18 x 6.048 = 0.672 mg
For nitrogen, N:
Mass N = mass of unknown – (mass of C + mass of H)
Mass of N = 5.024 – (3.791 + 0.672)
Mass of N = 0.561 mg
Now, we can obtain the empirical formula for the compound as follow:
C = 3.791 mg
H = 0.672 mg
N = 0.561 mg
Divide each by their molar mass
C = 3.791 / 12 = 0.316
H = 0.672 / 1 = 0.672
N = 0.561 / 14 = 0.040
Divide by the smallest
C = 0.316 / 0.04 = 8
H = 0.672 / 0.04 = 17
N = 0.040 / 0.04 = 1
Therefore, the empirical formula for the compound is C8H17N