It is less
effective to wash an insoluble precipitate with 15 ml of water once than it is
to wash the precipitate with 3 ml of water 5 times because commonly, when you
clean an <span>indissoluble
precipitate with water, the water will not be completely saturated with
contaminates. Therefore, the absorption of the contaminates would lower with
each wash, since if you only washed it once with a bigger amount or volume of
water, it’d become less contaminated with the wash water but it wouldn’t get
rinsed numerous times.</span>
Answer : Option 3) Wave/Particle duality.
Explanation : The experiment on discovery of photoelectric effect revealed about the photoelectrons of light that can behave as particle or waves.
The photoelectric effect is observed when the emission of electrons or other free carriers occurs on shining a light radiation on a material. The electrons emitted from this can be called photo electrons. These photoelectrons may behave as wave or particle in duality which holds that light and matter exhibit properties of both waves and of particles.
Answer:
Ionization energy
Electronegativity
Explanation:
-due to its smaller ionic radius....the electron in the outter most shell tends to expierence a stronger nuclear attraction...which makes it harder to remove the electron from the sodium atom
-Rubidium has lesser ionization energy because its (i) affected by its larger ionic radius which tends to lessen the nuclear attraction ...hence making it easier to remove the electron...(ii)and also by the screening effect done by the inner shells, which also tends to lessen the nuclear attraction.
Sodium has a higher electronegativity than rubidium;
Electronegativity is the charge density of electrons in an atom...in which its high when the atomic radius is smaller...
So hence due to the sodium atomic radius being smaller...it tends to have a higher charge density than rubidium....which then gives it a higher electronegativity value
Answer:
Percentage lithium by mass in Lithium carbonate sample = 19.0%
Explanation:
Atomic mass of lithium = 7.0 g; atomic mass of Chlorine = 35.5 g; atomic mass of carbon = 12.0 g; atomic mass of oxygen = 16.0 g
Molar mass of lithium chloride, LiCl = 7 + 35.5 = 42.5 g
Percentage by mass of lithium in LiCl = (7/42.5) * 100% = 16.4 % aproximately 16%
Molar mass of lithium carbonate, Li₂CO₃ = 7 * 2 + 12 + 16 * 3 =74.0 g
Percentage by mass of lithium in Li₂CO₃ = (14/74) * 100% = 18.9 % approximately 19%
Mass of Lithium carbonate sample = 2 * 42.5 = 85.0 g
mass of lithium in 85.0 g Li₂CO₃ = 19% * 85.0 g = 16.15 g
Percentage by mass of lithium in 85.0 g Li₂CO₃ = (16.15/85.0) * 100 % = 19.0%
Percentage lithium by mass in Lithium carbonate sample = 19.0%
Answer:
The concentration of H3O+= 0.15M
Explanation:
From The equation of reaction
HClO2(aq) + H2O(l) ⇌ H3O+(aq) + ClO2−(aq)
0.25mol HClO2(aq) 0.25mol producesClO2−(aq) and x-mol of H3O+
Using Kc = [H3O+][ClO2-]/[HClO2]
0.15= 0.25*x/0.25
Simplify
x=0.15M