If it takes 8 hours for a bus with an average velocity of 65mph to travel from Amarillo to Austin then,
d = 65 (8) = 520 miles
The distance from Amarillo to Austin (or vice versa) is 520 miles.
If the function to get the distance traveled by the automobile is given by:
d(x) = 80 t
Then, the inverse variation relationship would be
d-1(x) = t = d / 80
Since d = 520
t = 520 / 80
t = 6.5 hours
It takes 6.5 hours for the automobile to complete the trip
The fourth one because to know if it is a function or not it has to pass the vertical line test the first one when you draw a vertical line some of the lines repeats so does the second and third but the last one when you draw a vertical line it doesn't repeat s that means its a function
Answer: p= 4
Step-by-step explanation: 4p - 10 = 6
4p-10=6
4p=16
p=4
The answer is
C' = (0,3)
good luck
Answer:

Step-by-step explanation:
we know that
If CD is parallel to XZ
then
Triangle XYZ is similar to Triangle YCD
therefore
The ratio of their corresponding sides are equal

we have
CX=5\ units, CY=25\ units, YD=20\ units,




substitute the values



