Answer:
From $1600 to $3400.
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 2500
Standard deviation = 300
What interval of dealer incentives would we expect approximately 99.7% of vehicles to fall within?
By the Empirical Rule, 99.7% fall within 3 standard deviations frow the mean. So
From 2500 - 3*300 = 1600 to 2500 + 3*300 = 3400.
Answer: Its B
Step-by-step explanation: trust me i had this test
Answer:Transform the equation to isolate x: ax = bx + 1. How is the value of x related to the difference of a and b
Step-by-step explanation:
Answer:
m = -1/2 and b = 6.5
Step-by-step explanation:
To find the slope of the original line segment, we have to do the change in y/the change in x:
(4-8)/(-5--3) = -4/-2 = 2
2 is the slope of the original line segment, but since this is the perpendicular bisector, we have to take the negative reciprocal of 2 so m = -1/2
To find b we substitute the values of x, y, and m into the equation. Let's use the x value of -3 and the y value of 8:
y = mx + b
8 = -1/2(-3) + b
8 = 3/2 + b
6.5 = b