answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kkurt [141]
2 years ago
12

Identify the variation as direct, inverse, joint or combined. y = 7x

Mathematics
2 answers:
densk [106]2 years ago
7 0

Answer:

y =7x , follows the direct variation.

Step-by-step explanation:

Direct variation states that a relationship between two variables in which one is a constant multiple of the other. In other words,  when one variable changes the other changes in proportion to the first.

If y is directly proportional to x i.e, y \propto x or

y = kx              .....[1]  where k is the constant variation

Given : y = 7x

On comparing this with equation [1] we get;

k(constant of variation) = 7

therefore,

it follows the direct variation as y \propto x  or

y = 7x where k =7 is the constant of variation.

Therefore, y =7x follows the direct variation.

damaskus [11]2 years ago
6 0
Possibly direct variation
You might be interested in
What is 1,242/99 rounded to the nearest integer? Explanation please?
tangare [24]

Answer:

13 is the answer.

Step-by-step explanation:

In this question the given fraction is

Now we have to simplify the fraction to the nearest integer.

Since the integers are whole number not in fraction therefore 12.5 can be written as 13 as the nearest integer.

Step-by-step explanation:

Please mark brainliest and have a great day!

4 0
2 years ago
The annual interest rate of Daphne's savings account is 2.4% and simple interest is calculated semiannually. What is the periodi
alexdok [17]
The interest rate is calculated semiannually which means twice a year so you do 2.4/2 which equals 1.2 so the answer is D
4 0
2 years ago
Liam worked 5 hours 30minutes on Monday and 4 hours 45 minutes on Wednesday.How many total hours did Liam work on Monday and Wed
dangina [55]
5 hours + 4 hours = 9 hours
30 minutes + 45 minutes =75 minutes
60 minutes in an hour, so 75 minutes =1 hour and 15 minutes, or 1.25 hours
9 hours + 1.25 hours =10.25 hours or 10 hours and 15 minutes. 
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
If Chung's go-kart can travel 48 miles on 1 gallon of gas, how far can his go-kart travel on 1.15 gallons of gas?
Nataliya [291]
So to get the answer you multiply 48 by 1.15 and you get 55.2
Chung's go-kart can travel 55.2 miles on 1.15 gallons of gas.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A homemade lip balm consists of coconut oil and beeswax. Coconut oil costs $0.50 per ounce and beeswax costs $2.00 per ounce. If
Alika [10]

Let

a--------> the total cost in dollars of 6 ounces of coconut oil

b--------> the total cost in dollars of 5 ounces of beeswax

we know that

a=0.50 \frac{\$}{ounce}*6=\$3

b=2.00 \frac{\$}{ounce}*5=\$10

therefore

<u>the answer is</u>

the total cost in dollars of 6 ounces of coconut oil is a=\$3

the total cost in dollars of 5 ounces ofbeeswax is b=\$10

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What set of reflections would carry triangle ABC onto itself?
    10·2 answers
  • The total amount of deductions from an employee’s gross pay is $83.20. If the gross pay is $378.18, Give the percentage of their
    15·1 answer
  • Deanna is adjusting a satellite because she finds it is not focusing the incoming radio waves perfectly. The shape of her satell
    5·1 answer
  • What is the greatest common factor of 42a5b3, 35a3b4, and 42ab4? 7ab3   6a4b 42a5b4 77a8b7
    5·2 answers
  • What is the correct answer for the calculation of a volume (in ml) with measured numbers 28.58/16 x 8.02 ?
    13·1 answer
  • The amount of money that high school students spend on fast food each month is usually between $50 and $200. However, there are
    8·1 answer
  • A certain 3​-ft by 3​-ft rubber​ shop-floor mat costs ​$43. A 3​-ft by 4​-ft foam mat costs ​$27. Which of these mats has the lo
    7·1 answer
  • Jacoby followed a recipe that requires 2 cup for water four every 3 cups of flours. if he used 8 cups flours, how many cups of w
    5·1 answer
  • Anita’s vegetable garden is 21 square feet larger than Fred’s vegetable garden. Anita and Fred decide to pool their money togeth
    13·1 answer
  • Point \blue{A}Astart color #6495ed, A, end color #6495ed is at \blue{(-2, -7)}(−2,−7)start color #6495ed, left parenthesis, minu
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!