Answer:
Critical value t-score=2.701.
Step-by-step explanation:
When we calculate a confidence interval with an unknown population standard deviation, we estimate it from the sample standard deviation and use the t-score instead of the z-score.
The critical value for t depends on the level of confidence and the degrees of freedom.
If the sample size is 42, the degrees of freedom are:

For a confidence level of 99% and 41 degrees of freedom, the critical value of t is t=2.701.
Answer:
93.25% probability that they have taken this steroid
Step-by-step explanation:
Bayes Theorem:
Two events, A and B.

In which P(B|A) is the probability of B happening when A has happened and P(A|B) is the probability of A happening when B has happened.
In this question:
Event A: Positive test
Event B: Taking the steroid.
Suppose the probability of an athlete taking a certain illegal steroid is 10%.
This means that 
Given that the athlete has taken this steroid, the probability of a positive test result is 0.995.
This means that 
Positive test:
99.5% of 10%(If the athlete has taken).
100-99.2 = 0.8% of 100-10 = 90%(Athlete has not taken)
Then

Given that a positive test result has been observed for an athlete, what is the probability that they have taken this steroid

93.25% probability that they have taken this steroid
Answer:
The correct option is;
H. 32·π
Step-by-step explanation:
The given information are;
The time duration for one complete revolution = 75 seconds
The distance from the center of the carousel where Levi sits = 4 feet
The time length of a carousel ride = 5 minutes
Therefore, the number of complete revolutions, n, in a carousel ride of 5 minutes is given by n = (The time length of a carousel ride)/(The time duration for one complete revolution)
n = (5 minutes)/(75 seconds) = (5×60 seconds/minute)/(75 seconds)
n = (300 s)/(75 s) = 4
The number of complete revolutions - 4
The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 ×circumference of circle of Levi's motion
∴ The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 × 2 × π × 4 = 32·π.
1/10 the value of 237 means we must multiply 1/10 by 237
1/10 * 237 = 23.7
Hope this helps!
Answer:
20%
Step-by-step explanation:2.8-3.5 then divide that by 3.5 and multiple the answer by 100 to get the percent