Answer:
Explanation:
For a chemical reaction, the enthalpy of reaction (ΔHrxn) is … ... to increase the temperature of 1 g of a substance by 1°C; its units are thus J/(g•°C). ... Both Equations 12.3.7 and 12.3.8 are under constant pressure (which ... The specific heat of water is 4.184 J/g °C (Table 12.3.1), so to heat 1 g of water by 1 ..
Answer:
Explanation:
CHECK THE ATTACHMENT FOR THE COMPLETE QUESTION AND THE DETAILED EXPLANATION
NOTE:
Equatorial atoms are referred to atoms that are attached to carbons in the cyclohexane ring which is found at the equator of the ring.
Axial atoms are atoms that exist in a bond which is parallel to the axis of the ring in cyclohexane
Answer: the equilibrium will be displaced to the right leading an increase on the quantities of y(g) and z(s).
Justification:
According to the rules of equilibrium, based on Le Chatellier's priciple, any change in a system in equilibrium will be tried to be compensated to restablish the equilibrium
The higher the amount, and so the concentration, of X(g), the more will the forward reaction proceed leading to an increase on the concentration of the products y(g) and z (s). Look that that will also be accompanied by a decreasing on the pressure, since 2 molecules of the gas X(g) are converted into 1 molecule of the gas y(g).
Molarity = number of mole of substance(n) / volume of solution (V).
n(CaCl2) = mass (CaCl2)/M(CaCl2)
M(CaCl2) = 40+2*35.5 = 111 g/mol
n(CaCl2) =39.5 g CaCl2*1 mol/111g
0.250 M = 39.5 g CaCl2*1 mol/111g*volume of solution (V).
volume of solution (V) = 39.5 g CaCl2*1 mol/(0.250 M*111g) = 1.42 L