Answer:
$2278.846
Step-by-step explanation:
Given the following commision steps :
8% on first $1000;
12% next $2000;
20% on sales above $3000
Recorded sales for a week :
Monday $1500.00
Tuesday $3000.00
Wednesday $ 970.00
Thursday $4563.81
Friday $2760.42
This assu es that commision is calculated after weekly sales:
Total:
(1500 + 3000 + 970 + 4563.81 + 2760.42)
= $12794.23
8% on first $1000
0.08 × $1000 = $80
12% of $2000 = $240
20% of $(12794.23 - 3000)
= 0.2 × 9794.23
= 1958.846
Total commision for the week :
$(80 + 240 + 1958.846)
= $2278.846
Answer:
5/136
Step-by-step explanation:
Probability is the chance of an event happening.
Probability = (Favorable outcome)/(total outcome)
P(r and n) = 2/17 × 5/16
=(2 × 5)/(17 × 16)
= 10/272
= 5/136
Answer:Step-by-step explanation:
so if you buy 2 jumpers it will be the cost of 1
and 30% of 50 is 15 so 15 + 15 = 30 plus 45 =
75
Answer:
least to greatest are:
-2.5, -2.47, -2/5, 5, 21/4