Answer:
Moles of BCl₃ needed = 0.089 mol
Explanation:
Given data:
Moles of BCl₃ needed = ?
Mass of HCl produced = 10.0 g
Solution:
Chemical equation:
BCl₃ + 3H₂O → 3HCl + B(OH)₃
Number of moles of HCl:
Number of moles = mass/molar mass
Number of moles = 10.0 g/ 36.46 g/mol
Number of moles = 0.27 mol
Now we will compare the moles of HCl with BCl₃.
HCl : BCl₃
3 : 1
0.27 : 1/3×0.27 = 0.089 mol
N_2 (g) + 3H_2 (g) rightarrow 2NH_3 (g) volume of H_2 = 32.44 At STP 1 mole of H_2 = 22.4L ? mole of H_2 = 32.4L therefore moles of H_2
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
The mass of solid lead would displace exactly 234.6 liters of water should be <span>2,674,440</span>
Answer:
In a favorable reaction, the free energy of the products is less than the free energy of the reactants.
Explanation:
The free energy of a system is the amount of a system's internal energy that is available to perform work. The different forms of free energy include Gibbs free energy and Helmholtz free energy.
In a system at constant temperature and pressure, the energy that can be converted into work or the amount of usable energy in that system is known as Gibbs free energy. In a system at constant temperature and volume, the energy that can be converted into work is known as Helmholtz free energy.
The change in free energy of a system is the maximum usable energy that is released or absorbed by a system when it goes from the initial state (i.e., all reactants) to the final state (i.e., all products).
In a chemical reaction, some bonds in the reactants are broken by absorbing energy and new bonds are formed in the products by releasing energy. As the reaction proceeds, the free energy of reactants is much greater than the products. As the products are formed, the concentration of reactants decreases and the difference in their free energy also decreases. This chemical reaction will occur until chemical equilibrium is achieved i.e., the free energy of the products and reactants is equal and the difference in their free energy is zero.