<u>Given:</u>
Concentration of Ba(OH)2 = 0.348 M
<u>To determine:</u>
pOH of the above solution
<u>Explanation:</u>
Based on the stoichiometry-
1 mole of Ba(OH)2 is composed of 1 mole of Ba2+ ion and 2 moles of OH- ion
Therefore, concentration of OH- ion = 2*0.348 = 0.696 M
pOH = -log[OH-] = - log[0.696] = 0.157
Ans: pOH of 0.348M Ba(OH)2 is 0.157
Answer:
B.
Solar energy is converted into chemical potential energy, which is found in the products like glucose.
Explanation:
Answer:
See explanation
Explanation:
The number of electrons in each principal energy shell increases as the number of shells increases because more electronic orbitals become available to accommodate the electrons.
For instance, the n= 2 level only accommodates eight electrons in the s and p orbitals whereas the n=3 level accommodates 18 electrons in s, p and d orbitals respectively.
Each principal level accommodates 2n^2 electrons where n= the principal energy shell.
-470,809 m is in an integer
Answer:
1140 mmHg
Explanation:
1 atmosphere is 760 mmHg, so 1.5 atmospheres is ...
1.5×760 mmHg = 1140 mmHg