Answer:
108.9g of Silver can be produced from 125g of Ag2S
Explanation:
The compound Ag2S shows that two atoms of Silver Ag, combined with an atom of Sulphur S to form Ag2S. We can as well say the combination ration of Silver to Sulphur is 2:1
•Now we need to calculate the molecular weight of this compound by summing up the molar masses of each element in the compound.
•Molar mass of Silver Ag= 107.9g/mol
•Molar mass of Sulphur S= 32g/mol
•Molecular weight of Ag2S= (2×107.9g/mol) + 32g/mol
•Molecular weight of Ag2S= 215.8g/mol + 32g/mol= 247.8g/mol
•From our calculations, we know that 215.8g/mol of Ag is present in 247.8g/mol of Ag2S
If 247.8g Ag2S produced 215.8g Ag
125g Ag2S will produce xg Ag
cross multiplying we have
xg= 215.8g × 125g / 247.8g
xg= 26975g/247.8
xg= 108.85g
Therefore, 108.9g of Silver can be produced from 125g of Ag2S
Answer:
HCL and CaCl2
Explanation:
Since calcium hydroxide is a base, then it needs an acid to neutralise it.
HCL is an acid, it can neutralize calcium hydroxide through reacting the two together.
The resultant salt shall be calcium chloride ( CaCl2 )
Reaction of calcium hydroxide and HCl results into Ca(OH)Cl, CaCl2,
Where Ca(OH)Cl is an aqueous solution and calcium chloride is a base.
Hope the answer helps out.
We are asked for the ratio of ions to produce neutral KCl. When neutral potassium chloride dissociates, the reaction is KCl = K+ + Cl-. Hence, the ratio of ions from the dissociation is 1 mole potassium ion per mole chlorine ion or 1 mole chlorine ion per potassium ion.
Answer:
During photosynthesis, plants absorb carbon dioxide and sunlight to create fuel—glucose and other sugars—for building plant structures. This process forms the foundation of the fast (biological) carbon cycle.
The Slow Carbon Cycle. ... Atmospheric carbon combines with water to form a weak acid—carbonic acid—that falls to the surface in rain. The acid dissolves rocks—a process called chemical weathering—and releases calcium, magnesium, potassium, or sodium ions.