answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lana71 [14]
2 years ago
10

Compare and contrast XY with XY.

Mathematics
1 answer:
mojhsa [17]2 years ago
4 0

Answer:

{}                                                                                                    XY                \overline {XY}

Represent a distance {}                                                                 √

Represent a segment {}                                                                                     √

Represent a numerical value {}                                                     √

Represent a geometric figure                                                                           √

Can be found by applying the ruler postulate  {}                         √

Can be be duplicated with a compass and a straight edge                          √

Step-by-step explanation:

The difference between XY and \overline {XY} are that the points XY represents the distance between two points having a numerical value whose value can be found by using a ruler to find difference in the numbers on the ruler that coincides with the points, while

You might be interested in
4 markers cost $7.04. Which equation would help determine the cost of 7 markers??
aleksley [76]

Answer: 12.32

Step-by-step explanation:

7.04 divided by 4 = 1.76. 1.76 x 7 = 12.32.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
At smith’s Mountain Lake Boat Rentals, it cost $25 per hour to rent a pontoon boat, plus a one-time
sergey [27]

Answer:

Jones family paid a total of $139

Step-by-step explanation:

Smith's Mountain Lake Boat provides Rental services that can be expressed as follows;

Total cost=cost per hour×number of hours rented+one time cleaning deal

For Benael's family;

Benael family total cost=Cost per hour×number of hours rented+one-time cleaning deal

where;

Benael family total cost=$226.50

Cost per hour=$25

Number of hours rented=11 am-6:30 pm=7 hours 30 minutes=7.5 hours

One time cleaning deal=x

Replacing;

226.50=(25×7.5)+x

187.5+x=226.50

x=226.50-187.5

x=39

One time cleaning deal=$39

For Jones family;

Jones family total cost=Cost per hour×number of hours rented+one-time cleaning deal

where;

Cost per hour=$25

Number of hours rented=9 am-1 pm=4 hours

One time cleaning deal=$39

Replacing;

Jones family total cost=(25×4)+39

Jones family total cost=$139

Jones family paid a total of $139

4 0
2 years ago
A graph in which the frequency for each category of a quantitative variable is represented as a vertical column that touches the
Arturiano [62]

Answer:

Histogram.

Step-by-step explanation:

Such a Graph is called Histogram.

A histogram can be defined as a visual representation of data in form of bars of different heights. In histogram, each and every bar groups numbers into ranges. The greater the height of the bar, the larger the data falls into its range. It basically represents shape and spread of continuous data sample.

3 0
2 years ago
Use technology or a z-distribution table to find the indicated area.
katrin [286]
Approximately 70% of the visitors to the theme park are older than about 12.3.

A z-score of about -0.53 is position on the normal distribution for finding the amount above 30% (70%).

Therefore, we can write and solve the following equation:

(x - 15) / 5.2 = -0.53
x - 15 = -2.756
x = 12.244

The closest amount is 12.3.
8 0
2 years ago
Pierce currently has $10,000. What was the value of his money five years ago if he has earned 5 percent interest each year?
tia_tia [17]
The first answer is correct, if you go back by 5% each year you will see that.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What integer is equivalent to 25 3/2
    6·2 answers
  • Mike's Bikes has mountain bikes that usually sell for $275 on sale for $220. Mike used this ratio to find the percent change. Is
    6·2 answers
  • Two race cars are speeding around the racetrack at different speeds. One goes around the track in 2 minutes; the other goes arou
    8·2 answers
  • The line x+2y=9 intersects the curve xy+18=0 at the points A and B. Find the coordinates of A and B
    5·1 answer
  • The newspaper in Haventown had a circulation of 80,000 papers in the year 2000. In 2010, the circulation was 50,000. With x = 0
    5·2 answers
  • Historically, in the early to middle 1900’s, households that had a telephone in their home were considered to earn an above aver
    8·1 answer
  • Shannon manages a crew of painters. A homeowner paid the crew $560 to paint a garage. Shannon received $164 of the money, and sh
    7·1 answer
  • Kim’s lunch cost is 12.74 she included a tip of 15%
    7·1 answer
  • Conservationists have despaired over destruction of tropical rain forest by logging, clearing, and burning." These words begin a
    8·1 answer
  • Formulate the indicated conclusion in nontechnical terms. Be sure to address the original claim. A cereal company claims that th
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!