3:2
for every 3 ounces of flour, you need 2 ounces of sugar
Answer:
1st, 3rd, 4th, 2nd
Step-by-step explanation:
His annual salary as a pharmacist is $51,200
There are a total of 52 weeks in an year.
(a) Weekly salary = annual salary/ number of weeks = 51,200/52 = $984.62 (rounded to the nearest cent)
Howard's weekly salary to the nearest cent = $984.62
(b) His salary in first three weeks = 984.62*3 = $2,953.85
Howard's earnings during the first three weeks to the nearest cent = $2,953.85
(c) He has to pay the agency 40% of his three week salary which is = 0.4*2953.85 =1,181.54
Howard must pay to the employment agency to the nearest dollar = $1,182
1/5 is the answer brainiest plzzz i hope it helps
Answer:
<h2>Third graph.</h2>
Step-by-step explanation:
A negative rate of change refers to an decrease at certain interval.
In this case, we have to look a decrease between 0 and 2 along the horizontal axis.
So, if we observe the third graph, we'll se that inside the given interval, the graph is decreasing, that indicates the negative rate of change that's being ask.
Therefore, the correct graph is the third one.