If you had 4 boxes of cereal and each costs $2.40, the total cost would be $9.60 (2.40×4).
The total cost of the bananas and the cereal cost $10.11. To find how much the 3/4 of bananas cost, simply subtract $9.60 away from $10.11 (10.11-9.6), which gives you $0.51.
The question asks for 1 pound of bananas but you only have the cost of 3/4. So, divide your cost by 3 to give you the cost of 1/4. (0.51÷3), which gives you $0.17.
The last step is to multiply this answer by 4 because 4/4 will result in a whole, or in this case, one pound (0.17×4) and thus gives you the cost $0.68 for one pound of bananas.
(please correct me if I'm wrong, hope this helped c: )
Patterns can be used to determine products of a number of a power of 10 by following it to obtain easily the answer. When you multiply a number by the power of 10 you just have to write the number then add the number of corresponding number of 0s to the end which will be the same number as the power used.
Hope this helped : )