Answer:
25
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 175cm
Standard deviation = 6 cm
Percentage of students below 163 cm
163 = 175 - 2*6
So 163 is two standard deviations below the mean.
By the Empirical rule, 95% of the heights are within 2 standard deviations of the mean. The other 100-95 = 5% are more than 2 standard deviations of the mean. Since the normal distribution is symmetric, 2.5% of them are more than 2 standard deviations below the mean(so below 163cm) and 2.5% are more than two standard deviations above the mean.
2.5% of the students have heights less than 163cm.
Out of 1000
0.025*1000 = 25
25 is the answer
Answer:
P(t) = 27000 * (1/9)^(t/4)
Step-by-step explanation:
This problem can me modelled with an exponencial formula:
P = Po * (1+r)^t
Where P is the final value, Po is the inicial value, r is the rate and t is the amount of time.
In this problem, we have that the inicial population/value is 27000, the rate is -8/9 (negative because the population decays), and the time t is in months, so as the rate is for every 4 months, we use the value (t/4) in the exponencial.
So, our function will be:
P(t) = 27000 * (1-8/9)^(t/4)
P(t) = 27000 * (1/9)^(t/4)
Answer:

Step-by-step explanation:
Answer:
d 1.67% thats the answer
Step-by-step explanation:
<h2>Hello!</h2>
The answer is:
The slant height is 13.43 m.

<h2>Why?</h2>
To solve the problem, we need to use the following equations to calculate the total surface area and the lateral surface area of right cone:


Where,
r, is the radius of the cone.
l, is the slant height of the cone.
We are given the following information:

So, calculating the area of the base(circle) in order to find the lateral surface area, we have:

Then, substituting the area of the base into the total surface area to calculate the surface area of the cone, we have:



Now, calculating the slant height, we have:


Substituting, we have:


Hence, we have that the slant height is 13.43 m.

Have a nice day!