Answer:
12,345 tablets may be prepared from 1 kg of aspirin.
Step-by-step explanation:
The problem states that low-strength children’s/adult chewable aspirin tablets contains 81 mg of aspirin per tablet. And asks how many tablets may be prepared from 1 kg of aspirin.
Since the problem measures the weight of a tablet in kg, the first step is the conversion of 81mg to kg.
Each kg has 1,000,000mg. So
1kg - 1,000,000mg
xkg - 81mg.
1,000,000x = 81

x = 0.000081kg
Each tablet generally contains 0.000081kg of aspirin. How many such tablets may be prepared from 1 kg of aspirin?
1 tablet - 0.000081kg
x tablets - 1kg
0.000081x = 1

x = 12,345 tablets
12,345 tablets may be prepared from 1 kg of aspirin.
Answer:
The Answer Is (C.)
Step-by-step explanation:
Hope This Helps :)
Have A Great Day :)
Answer:
279 silvery minnow
Step-by-step explanation:
Number of Silvery Minnows initially tagged = 54
Number of minnows captured = 62
Number of tagged minnows in captured ones = 12
Remember that in the very beginning there were no tagged minnows. 54 minnows were captured, tagged and released. This means, there are total 54 tagged minnows in the entire population. Lets say there are x number of minnows in total.
So, in x minnows, 54 are tagged ones.
When 62 minnows are captured, only 12 are tagged ones and remaining are un-tagged. Since, the minnows were randomly captured, we can develop a proportion from this case to estimate the total population of minnows in the Rio Grande River.
Ratio of tagged minnows to total population must be equal to the ratio of captured tagged minnows in total captured minnows.
i.e.

This means, there were 279 silvery minnows in the Rio Grande River.
Answer:
0.0417
Step-by-step explanation:
Given the following;
p = 0.7, n=121
The sampling distribution of sample proportion will be approximately normal with mean
\mu_{\hat{p}}=p=0.7
and standard deviation
\sigma_{\hat{p}}=\sqrt{\frac{p(1-p)}{n}}=\sqrt{\frac{0.7\cdot 0.2}{121}}=0.0417
Check attachment for the curve diagram.