Answer:
Since elasticity is 6.4, a positive figure,it is normal good and the fact that it is greater than one means it is elastic,hence option A is correct
Explanation:
The formula for income elasticity of demand is given as:
/(new quantity-old quantity)//(old price+new price)/2)/(New income-Old income)/(old income+new income)/2)
New income=$33,000
Old income=$31,900
New quantity =5 times
Old quantity=3 times
Hence=(5-3)/(3+5)/2)/(33500-31900)/(31900+33500)/2)
Elasticity=6.45
Answer:
5,275
Explanation:
The targeted pretax income is the difference between the targeted total sales and the estimated total cost.
The total cost is the sum of the fixed and variable cost. The sales and variable cost are dependent on the level of activities or number of units produced and sold.
Contribution margin is the difference between the sales and variable cost.
Let the number of units to be sold be F
114F - 34F - 222,000 = 200,000
80F = 422,000
F = 422,000/80
= 5,275
Answer:
Total cost= $3,595
Explanation:
Giving the following information:
Estimated fixed overehad= $155,000
Estimated variable manufacturing overhead= $3.40 per machine-hour
Estimated machine-hours= 50,000
Job A881:
Total machine-hours 100
Direct materials $645
Direct labor cost $2,300
First, we need to calculate the predetermined overhead rate:
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Estimated manufacturing overhead rate= (155,000/50,000) + 3.4
Estimated manufacturing overhead rate= $6.5
Total cost= direct material + direct labor + allocated overhead
Total cost= 645 + 2,300 + (6.5*100)
Total cost= $3,595
Answer:
A. human resources management intervention
Explanation:
Human resources interventions are oriented in the way of managing people in the more effective an efficient way. The typical responsibilities of human resources are of handling recruiting, hiring, performance, compensation, benefits, and career development.