Answer:
2.06 m³/s
Explanation:
diameter of pipe, d = 0.81 m
diameter of constriction, d' = 0.486 m
radius, r = 0.405 m
r' = 0.243 m
density of oil, ρ = 821 kg/m³
Pressure in the pipe, P = 7970 N/m²
Pressure at the constriction, P' = 5977.5 N/m²
Let v and v' is the velocity of fluid in the pipe and at the constriction.
By use of the equation of continuity
A x v = A' x v'
r² x v = r'² x v'
0.405 x 0.405 x v = 0.243 x 0.243 x v'
v = 0.36 v' .... (1)
Use of Bernoulli's theorem

7970 + 0.5 x 821 x 0.36 x 0.36 x v'² = 5977.5 + 0.5 x 821 x v'² from (i)
1992.5 = 357.3 v'²
v' = 5.58 m/s
v = 0.36 x 5.58
v = 2 m/s
Rate of flow = A x v = 3.14 x 0.405 x 0.405 x 2 x 2 = 2.06 m³/s
Thus the rate of flow of volume is 2.06 m³/s.
Answer:
-58.8 J
Explanation:
The work done by a force is given by:

where
F is the magnitude of the force
d is the displacement of the object
is the angle between the direction of the force and the displacement.
In this problem, we are asked to find the work done by gravity, so we must calculate the magnitude of the force of gravity first, which is equal to the weight of the object:

The displacement of the object is d = 3.00 m, while
, because the displacement is upward, while the force of gravity is downward; therefore, the work done by gravity is

And the work done is negative, because it is done against the motion of the object.
Answer:
The distance of separation is 
Explanation:
The mass of the each ball is 
The negative charge on each ball is 
Now we are told that the lower ball is restrained from moving this implies that the net force acting on it is zero
Hence the gravitational force acting on the lower ball is equivalent to the electrostatic force i.e

=> 
here k the the coulomb's constant with a value 
So
![0.01 * 9.8 = \frac{ 9*10^9 *[1*10^{-6} * 1*10^{-6}]}{d}](https://tex.z-dn.net/?f=0.01%20%2A%209.8%20%20%3D%20%20%5Cfrac%7B%209%2A10%5E9%20%2A%5B1%2A10%5E%7B-6%7D%20%2A%201%2A10%5E%7B-6%7D%5D%7D%7Bd%7D)

Answer:
When the speed of the bottle is 2 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>0.10</u> m.
When the speed of the bottle is 3 m/s, the average maximum height of the beanbag is<u> 0.43</u> m.
When the speed of the bottle is 4 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>0.87</u> m.
When the speed of the bottle is 5 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>1.25</u> m.
When the speed of the bottle is 6 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>1.86</u> m.
Sorry for not answering early on! If anyone in the future needs help, I got these answers from 2020 egenuity, though I can't post the picture for proof. Stay Safe!
Answer with Explanation:
We are given that
Radius of solid core wire=r=2.28 mm=

Radius of each strand of thin wire=r'=0.456 mm=
Current density of each wire=
a.Area =
Where 
Using the formula
Cross section area of copper wire has solid core =
Current density =
Using the formula


Total number of strands=19
Area of strand wire=




b.Resistivity of copper wire=
Length of each wire =6.25 m
Resistance, R=
Using the formula
Resistance of solid core wire=
Resistance of strand wire=