Would presume the energy as kinetic energy.
E = (1/2)*mv²
But m = 0.05kg, velocity here = 0.70c, where c is the speed of light ≈ 3* 10⁸ m/s
Ke = (1/2)*mv² = 0.5*0.05*(0.7*<span>3* 10⁸)</span>² = 1.1025 * 10¹⁵ Joules
There is no exact match from the options.
Answer:
Impulse = 90
Resulting Velocity = 89
Explanation:
Use F * change in time = m * change in velocity.
For the first part of the question, the left side of the equation is the impulse. Plug it in.
60 * (3.0 - 0) = 90.
For the second half. we use all parts of the equation. I'm gonna use vf for the final velocity.
60 * (3.0 - 0) = 10 * (vf - 80). Simplify.
90 = 10vf - 800. Simplify again.
890 = 10vf. Divide to simplify and get the answer.
The resulting velocity is 89.
Calculate the weight of the table through the equation,
W = mg
where W is the weight, m is the mass, and g is the acceleration due to gravity. Substituting the known values,
W = (0.44 kg)(9.8 m/s²)
<em>W = 4.312 N</em>
The components of this weight can be calculated through the equation,
Wx = W(sin θ)
and Wy = W(cos θ)
x - component:
Wx = W(sin θ)
Substituting,
Wx = (4.312 N)(sin 150°) = <em>2.156 N</em>
Wy = (4.312 N)(cos 150°) =<em> -3.734 N</em>
As we know that

here we know that


now from above equation we have


so image will form on left side of lens at a distance of 15 cm
This image will be magnified and virtual image
Ray diagram is attached below here