Answer:
axial stress in the diagonal bar =36,000 psi
Explanation:
Assuming we have to find axial stress
Given:
width of steel bar: 1.25 in.
height of the steel bar: 3 in
Length of the diagonal member = 20ft
modulus of elasticity E= 30,000,000 psi
strain in the diagonal member ε = 0.001200 in/in
Therefore, axial stress in the diagonal bar σ = E×ε
= 30,000,000 psi× 0.001200 in/in =36,000 psi
The statement that could be made about the energy in this situation would be :
It being transferred from his arms muscles to the ball.
The muscle contraction from his arms created a force that could be used to lift the ball up.<span />
(a) 907.5 N/m
The force applied to the spring is equal to the weight of the object suspended on it, so:

The spring obeys Hook's law:

where k is the spring constant and
is the stretching of the spring. Since we know
, we can re-arrange the equation to find the spring constant:

(b) 1.45 cm
In this second case, the force applied to the spring will be different, since the weight of the new object is different:

So, by applying Hook's law again, we can find the new stretching of the spring (using the value of the spring constant that we found in the previous part):

(c) 3.5 J
The amount of work that must be done to stretch the string by a distance
is equal to the elastic potential energy stored by the spring, given by:

Substituting k=907.5 N/m and
, we find the amount of work that must be done:

The gravitational potential energy is calculated by multiplying the mass of the object to the height and the gravitational acceleration which is 9.8 m/s^2. We do as follows:
GPE = mgh
GPE = 4942
4942 = m (9.8)(6.15)
m = 82 kg
Hope this helps.
Answer:
magnitude of the magnetic field 0.692 T
Explanation:
given data
rectangular dimensions = 2.80 cm by 3.20 cm
angle of 30.0°
produce a flux Ф = 3.10 ×
Wb
solution
we take here rectangular side a and b as a = 2.80 cm and b = 3.20 cm
and here angle between magnitude field and area will be ∅ = 90 - 30
∅ = 60°
and flux is express as
flux Ф =
.................1
and Ф = BA cos∅ ............2
so B =
and we know
A = ab
so
B =
..............3
put here value
B =
solve we get
B = 0.692 T