Answer:
Diameter of pipe = D = 64mm
cross sectional Area of pipe= A = pi * (D/2)^2 = pi * (32)^2 = 1024pi mm^2
Discharge Rate of water = v = 2.05 mm/s
Volume of Cylinder = V = pi * (D/2)^2 * h = pi * (38)^2 * 2300 = 3321200pi mm^3
(Area of pipe)*(Rate) = (Volume) / (Time)
Time = T = (Volume) / [(Area of pipe)*(Rate)]
= (3321200pi)/(1024pi * 2.05)
= 1582.126524s
You have :
--------------
DE arc = ( pi ) ( AD ) ( 2.36 radians / 2 pi radians ) = ( 2/3 ) ( AB ) ( 2.36 radians / 2 )
DE arc = ( 2/3 ( AB ) ( 1.18 radians )
BC arc = ( pi ) ( AB ) ( 1.18 radians / 2 pi radians )
BC arc = ( AB ) ( 0.59 radians )
BC arc / DE arc = ( AB ) ( 0.59 radians ) / ( 2/3 ) ( AB ) ( 1.18 radians )
BC arc / DE arc = ( AB ) ( 0.59 rad ) / ( 2/3 ) ( AB ) ( 1.18 rad )
BC arc / DE arc = ( 3/2 ) ( .59 rad / 1.18 rad ) = 3/4 <-------
4.5 thats the answer. Im just typing so its long enough blah blah blah
I hour because, one of the 5 carpenters built one chair in one hour, so one of the 100 carpenters would build one chair in one hour, there are only 95 more carpenters, nothing else different.
Hope I helped!
Answer:
The wagon can hold 32 newspapers
Step-by-step explanation: