Answer:
The total is 49.5
Step-by-step explanation:
15.8+17.42+16.28
Step-by-step explanation:
We have,
Height of cone, h = 12.7 m
Circumference of base, C = 18.9 m
The base of a circular cone is circular. The circumference of circle is given by :

r is radius

The volume of a right circular cone is given by the formula as :


Answer:
0.531 > 0.456
0.63 > 0.47
0.267 < 0.539
0.07 < 0.7
Step-by-step explanation:
a. 0.531 _____ 0.456
compare the numbers from left to right
5 is greater than 4 so 0.531 greater than 0.456
0.531 > 0.456
b. 0.63 _____ 0.47
6 is greater than 4. 0.63 > 0.47
c. 0.267 _____ 0.539
2 is less than 5 . so 0.267 less than 0.539
0.267 < 0.539
d. 0.07 _____ 0.7
0 is less than 7
0.07 < 0.7
Crude birth rate is all the time reported per 1000 living
people.
To compute for this, the formula is number of births x 1000
divided by the estimated population at midyear. So plugging in the values
given:
14,662 x 1000 divided by 994,948
= 14662000 / 994948
= 14.68 per 1000 living people.
To find the specification limit such that only 0.5% of the bulbs will not exceed this limit we proceed as follows;
From the z-table, a z-score of -2.57 cuts off 0.005 in the left tail; given the formula for z-score
(x-μ)/σ
we shall have:
(x-5000)/50=-2.57
solving for x we get:
x-5000=-128.5
x=-128.5+5000
x=4871.50